مشکلی گیر کردن کلید

مشکل گیر کردن کلید

مشکل گیر کردن کلید

آیا تا کنون با مشکل گیر کردن کلید در قفل روبرو شده اید ؟ در برخی از مواقع به دلیل گوناگون مانند خراب شدن قفل ، کلید در آن گیر می کند و شما را دچار کلافگی خواهد کرد. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب به ارائه راهکارهایی جهت رفع مشکل گیر کردن کلید بپردازیم. پس تا پایان با ما همراه باشید تا اگر در این وضعیت گیر افتادید بتوانید به راحتی از پس آن بر بیایید .

 

بررسی مشکل گیر کردن کلید

 

مشکل گیر کردن کلید می تواند منجر به وخیم شدن وضعیت شود. تصور کنید در یک روز بارانی از سرکار به منزل برگشته اید اما هنگامی که کلید را در قفل می چرخانید شاهد گیر کردن آن هستید. وجود این شرایط می تواند شما را به شدت عصبی کند.  در این شرایط کلید سازی شبانه روزی ایزی کلید تهران میتواند به شما کمک کند. نکته مهمی که باید در این هنگام در نظر داشته باشید این است که اگر کلید در قفل نمی چرخد به هیچ عنوان نباید آن را با فشار بچرخانید. زیرا یکی از دلایل مهم شکستن کلید در قفل چرخاندن آن به زور است.

مهم ترین دلایل گیر کردن کلید در قفل

 

حتما می دانید که قفل ها بعد از گذشت مدت زمان زیادی از استفاده می توانند دچار مشکلاتی اعم از هرز شدگی شوند . پس اولین دلیلی که می تواند باعث گیر کردن کلید در قفل شود هرز شدن قفل است. بهترین راهکار تعویض قفل با کمک گرفتن از یک کلید ساز حرفه ای است. بسیاری از افراد به خصوص افرادی که در موارد فنی ماهر هستند می توانند خودشان به تعویض قفل اقدام کنند اما اگر در این زمینه مهارت ندارید بهتر است از کلید سازی آنلاین  تهران کمک بگیرید. دومین دلیلی که می تواند در گیر کردن کلید در قفل دخیل باشد فرسوده شدن کلید است. کلید ها معمولا از فلزاتی با دوام ساخته می شوند که بعد از سال های طولانی دوام و مقاومت خود را در برابر انواع عوامل محیطی حفظ می کنند. اما اگر شاهد مشکل گیر کردن کلید در قفل بودید بهتر است به خوبی کلید را بررسی کنید. زیرا ممکن است یک برآمدگی در سطح آن به وجود آمده باشد که مانع از چرخش کلید در قفل می شود. و اما سومین دلیلی که باعث می شود شما پشت در بمانید و کلید در قفل چرخش پیدا نکند این است که شما به تازگی کلید را ساخته اید و کلید به خوبی پردازش نشده است. ساخت کلید نیاز به تخصص و تجربه دارد. انواع کلید بعد از ساخت به وسیله یک ابزار مخصوص تراشیده می شوند و دنده های آن با قفل هماهنگ می شوند. اگر کلید شما دارای کوچک ترین برآمدگی باشد قادر به چرخیدن در قفل نیست و در آن گیر می کند. در این مواقع به هیچ عنوان نباید با آن کلنجار بروید زیرا ممکن است کلید در قفل بشکند و شما مجبور به تعویض قفل شوید و نیاز به کمک گرفتن از کلید سازی سیار را داشته باشید.     کلید سازی پاسداران

چگونه از گیر کردن کلید در قفل جلوگیری کنیم ؟

1- مغزی قفل را فشار دهید

مغزی را می توان به عنوان یکی از مهم ترین بخش های قفل در نظر گرفت. مغزی دارای ساختاری درون قفل است که از بیرون مشاهده نمی شود بلکه شما فقط بخشی مانند حلقه را از بیرون آن تماشا می کنید. اگر مغزی قفل دچار هرزی شده باشد کلید به آرامی در آن می چرخد و توانایی باز کردن آن را ندارد. در این شرایط درب به سختی باز می شود . شما می توانید از راهکارهایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم اقدام به باز کردن درب کنید. ولی بهتر است برای جلوگیری از آسیب بیشتر با ایزی کلید تماس بگیرید تا کلید سازان حرفه ای ما به کمک شما بیایند.
– هنگامی که قفل هرز می شود بهتر است تا جایی که امکان دارد کلید را در مغزی فشار دهید. در این شرایط احتمال دارد که زبانه هایی که در مغزی قفل وجود دارند عکس العمل نشان دهند و درب را باز کنند و یا اجازه دهند که شما کلید را خارج کنید.
– کلید را به همان صورتی که وارد قفل کرده اید تنظیم کنید. این حالت طرز صحیح قرار گیری سوزن ها در قفل می باشد.
– می توانید به وسیله دستان خود به مغزی قفل فشار وارد کنید. این فشار باعث می شود تا چرخش کلید در قفل بهبود پیدا کند و کلید از آن خارج شود.
– اگر می خواهید کلید را خارج کنید آن را به آرامی بچرخانید. رفتار خشونت آمیز با کلید و قفل هیچ دری را باز نمی کند و مشکل گیر کردن کلید در قفل همچنان پابرجا باقی می ماند.
در بسیاری از مواقع انجام روش های بالا می تواند به شما کمک کند تا کلید را بدون هیچ آسیبی مانند شکستگی از قفل خارج کنید. اما اگر هم کلید در قفل شکست، هیچ نگران نباشید با کمک گرفتن از کلید سازی نزدیک خود مثلا کلید سازی شبانه روزی ایزی کلید در غرب تهران می توانید به سرعت مشکل خود را حل کنید.

 

2- قفل را روغن کاری کنید

اگر می خواهید از گیر کردن کلید در قفل جلوگیری کنید می توانید از روان کننده ها و روغن ها استفاده کنید. از قدیم الایام از روغن ها برای نرم کردن و روان کردن قفل ها ، انواع لولا ها و …. کمک گرفته می شده است. البته روغن ها در مواقعی به کمک شما می آیند که مشکلاتی اعم از سوهان نخوردن کلید و هرز بودن قفل وجود نداشته باشد. زیرا روغن ها فقط می توانند محیط مغزی را نرم کنند و اجازه دهند تا کلید به راحتی در آن به چرخش دربیاید.
اسپری هایی تحت عنوان اسپری های روان کننده نیز در بازار موجود هستند که به دلیل ساختاری که دارند می توانند به شما در مشکل گیر کردن کلید در قفل کمک کنند. این اسپری ها دارای یک لوله باریک و ریز هستند که برای ورود به سوراخ کلید تعبیه شده اند.

 

نحوه صحیح استفاده از اسپری های روان کننده

 

همان طور که اشاره کردیم اسپری های روان کننده دارای یک لوله بسیار ریز هستند که برای روغن کاری قفل می توانید از آن ها استفاده کنید. روش صحیح بکارگیری از این اسپری ها به این صورت است که شما باید اسپری را دقیقا در بالای کلید نگه دارید و آن داخل سوراخ بگذارید. در این هنگام برای خارج کردن کلید باید کلید را به بالا و پایین حرکت دهید تا روان کننده به خوبی در شیارهای آن وارد شود و شما بتوانید کلید را خارح کنید. توجه داشته باشید که حرکت کلید به چپ و راست نمی تواند مشکل را حل کند !
پس از اینکه این مراحل را انجام دادید و کلید را به سلامت از قفل خارج کردید بهتر است آن را نزد یک کلید ساز حرفه ای و باتجربه ببرید و از او بخواهید تا آن را سوهان بزند. حذف دندانه های اضافی در کلید موجب می شود تا شما دچار این مشکل در آینده نشوید.

3- از ابزار مناسب استفاده کنید

استفاده از ابزار مناسب در هر کاری بسیار مهم است. زمانی که شما با مشکل گیر کردن کلید در قفل مواجه شدید نیز باید از ابزار مناسب برای بیرون کشیدن از آن بهره بگیرید. در غیر این صورت باعث وخیم تر شدن اوضاع خواهید شد. بهتر است بعد از اینکه از روغن ها و اسپری های روان کننده استفاده کردید از ابزاری مانند انبردست یا دم باریک بخشی از کلید را بگیرید و به بیرون بکشید. ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارد که انتخاب هر کدام از آن ها بستگی به نوع قفل و کلید و سایز آن ها دارد. بعد از اینکه ابزار مناسب را انتخاب کردید تا جایی که می توانید باید آن را از کنار وارد قفل کنید. پس از وارد کردن ابزار درون قفل باید آن را بچرخانید تا قلاب توانایی گرفتن نوک کلید را داشته باشد. در این هنگام باید آن را به سمت عقب بکشید و باقی مانده کلید را از قفل خارج کنید. اگر کلید داخل قفل شکسته بود یک راه دیگر این است که از سیم یا هرچیز دیگری که بتوان به درون قفل فرو کرد و چسب قطره ای استفاده کرد. ابتدا نوک سیم را چسب بزنید و بعد آن را داخل قفل بکنید. چند ثانیه صبر کنید تا چسب خشک شود و بعد آن را بیرون بکشید. توجه داشته باشید که این کار دقت بالایی می خواهد. چون اگر سیم به قفل بچسبد دیگر نمی توان آن را بیرون کشید.  

کلید سازی پاسداران

بازدیدها: 33

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *